Jak nauczyć się nowego języka? Poznaj 7 sekretów tłumaczy TEDa

Napisane przez: Hector Lozada . Opublikowane w Blog

Podziel się!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

learning_a_language

Przeprowadzone badania jednoznacznie potwierdzają, że wiek dziecięcy jest najlepszy do rozpoczęcia nauki języka obcego. Nie znaczy to jednak, że dorośli powinni zrezygnować! O radę zapytano kilku uczestników Projektu TED Open Translation, i poproszono ich by podzielili się swoimi sekretami jak szybko opanować nowy język. Poniżej przytaczamy 6 zasad, które ułatwią Wam naukę języka obcego!

1. Potraktuj sprawę poważnie i postaw na metodę małych kroków. Na początek wyznacz sobie do osiągnięcia cel, ale taki, który wiesz, że jest w Twoim zasięgu. Jeśli zaczniesz od trudnych i skomplikowanych założeń, to szybko się zniechęcisz i poczujesz się przytłoczony. Niemiecka tłumaczka Judith Matz proponuje: „Na początek wybierz i naucz się około 50 podstawowych słów w języku obcym, i zacznij używać ich na co dzień – a dopiero później zabierz się za gramatykę”. Oswój język obcy!

2. Spraw, aby nauka stała się częścią Twojej codziennej rutyny. Elisabeth Buffard, doświadczona lektorka języka angielskiego z ponad 27 letnim stażem nauczania, zawsze potrafiła rozróżnić studentów, którzy konsekwentnie realizują swoje cele naukowe, od reszty. Znajdź i wprowadź do Twojego życia nawyki związane z nauką języka, które będziesz mógł realizować zawsze, nawet wtedy, gdy jesteś zmęczony, chory lub szaleńczo zakochany. Nasi nauczyciele polecają proste ćwiczenia, codzienny kontakt z prasą obcojęzyczną, słuchanie piosenek i/lub oglądanie filmów w oryginale. To doskonały sposób na uzupełnienie kursu z języka obcego. Systematyczność się opłaca!

3. „Zabawa w dom” z językiem obcym. Im więcej języka obcego będzie w Twojej codzienności, tym szybciej Twój mózg zacznie postrzegać go jako coś przydatnego, coś o co warto dbać i o czym warto pamiętać. „Wykorzystaj każdą okazję, aby posługiwać się nowym językiem”, radzi rosyjska tłumaczka Olga Dmitrochenkova. Oznacz naklejką i podpisz każdy przedmiot w Twoim domu, czytaj książki (możesz zacząć od książek dla dzieci), oglądaj filmy dubbingowane lub z napisami w języku, którego chcesz się nauczyć. To działa!

4. Wykorzystaj nowoczesną technologię. Dmitrochenkova sugeruje: „Zmieńcie język w telefonie i przekonajcie się ilu nowych słów nauczycie się w mgnieniu oka”. To samo dotyczy zmiany języka w przeglądarce. Możecie też sięgnąć do jednej z aplikacji do nauki języka. Holenderski tłumacz Els De Keyser poleca Duolinguo, za sposób w jaki wyjaśnia zasady gramatyki. A do zapamiętywania słownictwa „inteligentne” karteczki ze słówkami – flashcards. Aplikacji jest wiele i jest w czym wybierać!

5. Pomyśl o nauce języka jako o „drzwiach” do nowych możliwości i doświadczeń. Dla hiszpańskiego tłumacza Sebastiana Bettiego, w nauce języka zawsze chodziło o skupienie się na możliwościach, jakie przed nami otwiera. Od zwiedzania parków rozrywki i udziału w pokazach lotniczych do inspirujących eseji z historii fotografii. Innymi słowy, myśl o zabawnych rzeczach, które chciałbyś zrobić i spróbuj wykorzystać do nich naukę języka obcego. Wielu z tłumaczy podziela tę opinię. Tłumaczka włoskiego i francuskiego Anna Minoli nauczyła się języka angielskiego oglądając swoje ulubione filmy w oryginale, a chorwacki tłumacz Ivan Stamenkovic nagle uświadomił sobie, że mógł posługiwać się językiem angielskim już w piątej klasie szkoły podstawowej, po latach spędzonych na oglądaniu Cartoon Network bez napisów. Jeśli lubisz gotować, może następnym razem spróbuj zrobić ciasto marchewkowe z przepisu w języku, którego właśnie się uczysz? Nasi nauczyciele z przyjemnością podadzą Ci przepisy na lokalne smakołyki z różnych zakątków Hiszpanii, Ameryki Łacińskiej, Portugalii, Brazylii czy Francji.

6. Poznaj nowych przyjaciół. Interakcja w nauczanym języku jest kluczem do sukcesu – zaczynasz intuicyjnie wyrażać swoje myśli, a nie tłumaczyć każde zdanie „słowo w słowo”, zanim wypowiesz je na głos. Zapisz się na zajęcia z native speakerem, poszukaj zagranicznych Penpals, zapisz się na zajęcia przez Skype online i/lub uczęszczaj na tandemy językowe organizowane w Twoim mieście, gdzie możesz poznasz fajnych ludzi, którzy ćwiczą wspólnie nowo poznane języki. Zajęcia z właściwym nauczycielem są tak ważne jak stały kontakt z językiem. Postaw na konwersacje! Jeśli zależy Ci na poprawnej wymowie i szybkim przyswajaniu nowego słownictwa, wybierz zajęcia z native speakerem. Serdecznie zapraszamy Cię do naszej szkoły na kursy semestralne z języka portugalskiego, hiszpańskiego, angielskiego i włoskiego. Przyjdź i sprawdź Nas!

7. Nie martw się tym, że popełniasz błędy. Jedną z najczęstszych barier w nauce języka obcego, jest strach przed popełnianiem błędów. Native speakerzy są jak „kochający rodzice”: każda próba porozumienia się w ich języku, to dla nich dowód, że jesteś utalentowanym geniuszem. Oni doceniają wysiłek i chętnie pomagają. Zdenerwowany prowadzeniem rozmowy z kolegą? Spróbuj testować swoje umiejętności językowe z kimś trochę młodszym. „Byłem zaskoczony kiedy rozmawiając z włoskim przedszkolakiem uświadomiłem sobie, że mieliśmy ten sam poziom włoskiego”, wspomina niemiecki tłumacz Judith Matz. I bądź cierpliwy. Im więcej mówisz, tym większa będzie Twoja płynność językowa i tym pewniej i swobodniej będziesz się czuł!

By Krystian Aparta

blog.ted.com: how-to-learn-a-new-language-7-secrets-from-ted-translatorsPodziel się!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Tags: , , , , , , , , , , , , , ,

Trackback from your site.

Comments (1)

  • Hania

    |

    Bardzo przydatny artykuł, dziękuję! ja najbardziej lubię wykorzystywać w nauce języków możliwości internetu i aplikacje. kursy e-learningowe też bardzo dobrze się sprawdzają 🙂 ostatnio zaczęłam naukę niemieckiego od podstaw z kursem od Scientia i jestem zaskoczona, że tak szybko mi idzie nauka 🙂

    ReplySkomentuj