Karnawał Czarnych i Białych w Kolumbii

Napisane przez: Hector Lozada . Opublikowane w Blog

Jest to karnawał, który odbywa się na początku stycznia w San Juan de Pasto, stolicy kolumbijskiego departamentu (po naszemu województwo) Nariño.

Skąd ta nazwa?

Karnawał Czarnych i Białych ma swoje źródło w połączeniu wielu kultur i ekspresji, odpowiadających Andom, Amazonce i kulturze Pacyfiku. Narodził się w XVI wieku w roku 1546. Data festiwalu ma wyraźnie rodzime pochodzenie, ponieważ pokrywa się z celebracją Księżyca, organizowano wtedy tańce dziękczynne za dobre zbiory. Obchody te, połączone z fuzją i wpływem kultury hiszpańskiej, doprowadziły do powstania synkretyzmu religijnego w Hiszpanii.

Na początku Hiszpanie zabronili tych obchodów jako rzecz pogańska ale potem obawiając się rozruchów połączyli to w wierzeniami religii katolickiej. Czarni dostali od Korony Hiszpańskiej 5 stycznia jako swoje święto (Dzień Czarnych – dzień wolny od pracy) gdzie zaraz obok był Dzień Białych jako 6 stycznia – Trzech Króli – celebrowany przez kolonialistów. Z czasem karnawał stał się to tak popularny w Pasto, że rozprzestrzenił się na pobliskie miasteczka i rozrósł z jednego dnia na cały tydzień wielkiej fiesty.

30 września 2009 zostało uznane jako Arcydzieło Ustnego i Niematerialnego Dziedzictwa Ludzkości przez UNESCO.

Jak wygląda?

Karnawał odbywa się w pierwszym tygodniu stycznia (od 2/01 do 7/01) jednak przygotowania do niego są już dużo wcześniej… a dokładnie od 28 grudnia czyli od Dnia Niewiniątek (Dia de los Inocentes) w świecie iberoamerykańskim jest to nasz tak zwany Prima Aprilis.

Na głównej ulicy miasta są rysowane ogromne malunki kolorowymi kredami, przygotowywane są ogromne kolorowe maski i przedstawienia teatralne. Główną atrakcją są platformy z rzeźbami, które biorą udział w corocznym konkursie. Co bardzo ważne tych akcesoriów można użyć tylko raz. Potem są sprzedawane na inne festiwale, umieszczane w muzeum karnawału (które jest otwarte przez cały rok oprócz tygodnia karnawałowego) lub też niszczone i wyrzucane. Spójrzcie tylko jakie cuda są tworzone specjalnie na ten czas:

 

 

Chcesz poznać więcej ciekawych zwyczajów związanych z Hiszpanią i Ameryką Łacińską? Nie zwlekaj i już teraz zapisz się na kurs językowy z native speakerem. Zapisy już ruszyły!

Nie zdążyłeś/aś? Nic się nie stało! Tworzymy dodatkowe grupy, a także zapraszamy na zajęcia indywidualne, również z dojazdem do Twojego domu/biura, i w elastycznym grafiku. Nie zwlekaj i zacznij spełniać swoje marzenia.

źródło: https://www.carnavaldepasto.org/

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Trackback from your site.

Skomentuj