Karnawał w Santa Cruz de Tenerife

Napisane przez: Hector Lozada . Opublikowane w Blog

Wspaniała fiesta, która odbywa się co roku w lutym w miejscowości Santa Cruz de Tenerife, stolicy największej z Wysp Kanaryjskich. Hiszpanie twierdzą, że to drugi najbardziej popularny i największy karnawał zaraz po tym w Rio de Janeiro.

Skąd ta tradycja?

Tradycja organizacji karnawału przybyła na Teneryfę prawdopodobnie w XVI wieku z Europy. Na początku była to zabawa dla ludu po okresie Świąt Bożonarodzeniowych a przed Wielkim Postem. W XVIII wieku do zabawy przyłączyła się szlachta i arystokracja tworząc zupełnie nową jakość.

Na początku były to tylko zabawy i tańce ale z czasem pojawiły się również konkursy i parady. Doprowadziło to do tego, że pod koniec wieku XIX zaczęli nawet zjeżdżać turyści aby wziąć udział w wielkiej imprezie. W 1925 roku powstał pierwszy oficjalny program karnawału przygotowany przez władze miasta.

Księga Guinnessa

W 1987 podczas karnawału dała koncert kubańska piosenkarka Celia Cruz wraz z orkiestrą Billo’s Caracas Boys. W wydarzeniu tym uczestniczyło 250 tys. widzów i zostało ono wpisane do Księgi rekordów Guinnessa jako największe skupisko ludzi na koncercie, na wolnym powietrzu, który to rekord utrzymuje się do dnia dzisiejszego1.

Podczas karnawału po przemarszu ogromniej parady wybierana jest Królowa Karnawału. W tym roku [2018] została nią Carmen Laura Lourido.

Na zakończenie następuje jeszcze pogrzeb Sardynki. Przypomina to polski zwyczaj topienia Marzanny. Postać Sardynki jest wyolbrzymionych rozmiarów zrobiona z papieru. Prowadzi się ją na brzeg oceanu gdzie następnie pali i wrzuca do wody. Ma to za zadanie pożegnać zimę i przywitać nową porę roku.

Chcesz poznać więcej ciekawych zwyczajów związanych z Hiszpanią i Ameryką Łacińską? Nie zwlekaj i już teraz zapisz się na kurs językowy z native speakerem. Zapisy już ruszyły!

Nie zdążyłeś/aś? Nic się nie stało! Tworzymy dodatkowe grupy, a także zapraszamy na zajęcia indywidualne, również z dojazdem do Twojego domu/biura, i w elastycznym grafiku. Nie zwlekaj i zacznij spełniać swoje marzeni

źródło: https://pl.wikipedia.org/wiki/Karnawa%C5%82_w_Santa_Cruz_de_Tenerife

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Trackback from your site.

Skomentuj