Dzięki tej zabawnej mapie poznasz znaczenie nazw poszczególnych państw na świecie

Napisane przez: Hector Lozada . Opublikowane w Blog

Na co dzień używamy wielu słów, których pochodzenie jest dla większości z Nas tajemnicą – np. stół, sztućce czy głowa. Jednak każde słowo posiada swój źródłosłów, i czasem może zaskoczyć Nas jego znaczenie.

Nazwy państw również mają swoje ukryte znaczenie. Często, choć utożsamiamy się z flagą i herbem naszego kraju, nie zastanawiamy się nad pochodzeniem jego nazwy.

Na poniższej mapie znaczenie nazw wszystkich krajów zostało wyjaśnione.

Tłumaczenie czasem może być nieco naciągane, np. „Portugal” możemy przetłumaczyć jako „ciepły port” (w Wikipedii mamy wszystkie możliwe etymologie, i to bardzo dobrze udokumentowane).

 

 

Słowo „Poland” znaczy „ludzie z pól” – mieszkańcy pól, z kolei słowo „Germany”, znaczy „ziemia ludzi”, chociaż z każdą teorią możemy dyskutować. Meksykanie swój kraj tłumaczą mniej więcej jako „pępek księżyca” natomiast nazwa „Spain” – Hiszpania, inaczej „ziemia królików” – z języka Fenicjan – zgodnie z informacją przekazaną przez kupców, wybrzeża półwyspu iberyjskiego obfitowały w te zwierzęta.

Kanada, znaczy „mieścina”, i takim mianem określali Irokezi, z okolic rzeki San Lorenzo, miejsce w którym zamieszkiwali.

Z kolei Brazil – Portugalczycy nazwali tak swoją kolonię, ze względu na obecność caesalpinia echinata (rodzaj drzewa, „pau brasil” po portugalsku) .

Pochodzenie innych nazw jest prostsze, bardziej prozaiczne np. Boliwia od Simona Bolivara.

A poniżej szczegółowa mapa, stworzona przez Credit Car Compare. Należy wziąć pod uwagę, że tłumaczenie poszczególnych nazw jest zaczerpnięte z języka angielskiego – w zależności od języka tłumaczenie się zmienia. Zmienia się też perspektywa, gdyż świat jest przez Nas różnie postrzegany.

Kilka wybranych przykładów:

Andora = ziemia pokryta krzakami.

Mołdawia = ciemna rzeka.

Cypr = wyspa miedzi.

Mali = hipopotamy.

Niger = rzeka rzek.

Etiopia = ziemia spalonej twarzy.

Zambia = odległe miejsce.

Wenezuela = mała Wenecja.

Guyana = ziemia wielu wód.

Panama = ziemia obfitująca w ryby.

Papua Nowa Guinea = ziemia ludzi o kręconych włosach.

Chcesz poznasz znaczenie nazw krajów po hiszpańsku, portugalsku czy włosku? Nie zwlekaj i zapisz się na kurs językowy w naszej szkole. Więcej informacji na: kontakt@szkolajezykowawsl.pl

North America               Oceania                 Asia   

źródło:  https://magnet.xataka.com/un-mundo-fascinante/el-significado-del-nombre-de-cada-pais-del-planeta-explicado-en-este-divertidisimo-mapa

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , , ,

Trackback from your site.

Skomentuj