NIETYPOWE NAZWY HISZPAŃSKICH ULIC – top 10

Napisane przez: Hector Lozada . Opublikowane w Blog

Hiszpanie to naród z dużym poczuciem humoru. Ci, którzy w to wątpią, mogą przekonać się o tym po zapoznaniu się z naszą listą 10 najciekawszych nazw hiszpańskich ulic. Wybraliśmy 10 najfajniejszych nazw hiszpańskich ulic, aczkolwiek są ich setki – najlepszy sposób na zwiedzanie miasta to ¨zgubienie się¨ w nim, gdyż to właśnie wtedy możecie natrafić na takie lingwistyczne skarby!

1. Calle de la Pasa (Madryt, okolice Plaza Mayor) – Dawniej, najlepsze miejsce w mieście na znalezienie męża = ulica „przechodzących” i „przechodzenia” = pasa również znaczy winogrono i rodzynka.

2. Calle Abrazamozas (Zamora) – Sugestywna nazwa od czasownika abrazar = obejmować i rzeczownika mozas = dziewczęta.

3. Calle Catahuevos (Valladolid) – Zanim puścicie wodzę Waszej wyobraźni… to miejsce, w którym specjaliście sprawdzali świeżość i jakość sprzedawanych jajek.

4. Calle Me falta un tornillo (Valladolid)– Dosłownie: brakuje mi śrubki, a w rzeczywistości: brakuje mi piątej klepki.

5. Calle Salsipuedes (Madryt) – Dająca do myślenia nazwa ulicy: wyjdź, jeśli możesz…!

6. Calle Corrida (Gijón) – nazwa, w pierwsze chwili przywodząca nam myśl walkę byków, jednak jej znaczenie wykracza poza ten temat: uwaga niebezpieczny czasownik correr = biegać, correrse = osiągać szczyt (nie górski).

7. Calle Gol de Nayim (Saragossa) – na cześć gola strzelonego przez Nayim w ostatniej minucie meczu: rok 1995 Zaragoza wygrała z Arsenal 2 do 1.

8. Calle de Volver a Empezar (Madryt) – Zacząć od początku = dać sobie drugą szansę.

9. Calle de la Paja (Kordoba) – kolejna „niewinna” nazwa ulicy: słowo paja może znaczyć słoma, jednak w wyrażeniu hacerse una paja nabiera kolorytu (sprawić sobie przyjemność).

10. Calle del Tieso (Segowia) – jako ostatnia w naszej top 10 ulica „sztywniaka”.

Chcesz nauczyć się hiszpańskiego? Boisz się mówić, szukasz zajęć nastawionych na komunikację lub miałeś/aś dłuższą przerwę w nauce? Dopiero zaczynasz swoją przygodę z językiem hiszpańskim, czy może masz już za sobą kilka lat nauki? Masz problem z jakimś konkretnym zagadnieniem gramatycznym, czy po prostu chcesz poszerzyć swoje słownictwo? Jeśli choć na jedno pytanie odpowiedziałeś/aś tak, to nasze zajęcia są dla Ciebie! Napisz lub zadzwoń do Nas! Wspólnie ustalimy program zajęć dopasowanych do Twoich potrzeb i będziemy realizować wyznaczone cele. Przygotujemy Cię do matury, wybranego egzaminu, sprawdzianu, kartkówki lub po prostu będziemy rozmawiać na interesujące Cię tematy… por supuesto todo en español! Wszyscy nasi lektorzy mają co najmniej 4 letnie doświadczenie w nauczaniu. Sprawdź naszą ofertę!

Trackback from your site.

Skomentuj