Lista 10 zabawnych portugalskich wyrażeń (wraz z instrukcją użycia)

Napisane przez: Hector Lozada . Opublikowane w Blog

 

To, że nauka języków obcych ma wiele plusów, wie każdy. Jednak już nieco mniej oczywiste jest to, że dzięki  nauce nowego języka, poznajesz nie tylko język i kulturę danego kraju, ale także humor, dowcipy lub „niewinne” wyrażenia dnia codziennego, które rozśmieszą Cię do łez. Język hiszpański jest bardzo popularny, i powiedzieć „hola” potrafi prawie każdy. A co z portugalskim? To przecież piękny i wdzięczny język. Czas na naukę portugalskiego i wyjazd do Rio lub krótki, weekendowy wypad do Lizbony!

 

1. Portugalczyk się „nie poddaje”, on po prostu tira o cavalinho da chuva, a dosłownie „zabiera swojego konika, żeby nie zmoknął”.

 

2. Portugalczyk „nie ma problemu”, on esta feito ao bife, innymi słowy „jest zrobiony z wołowiny”.

 

3. Portugalczyk nie chce żebyś „zostawił go w spokoju”, on chce żebyś vais chatear o Camões, czyli „poszedł podenerwować Camões”.

 

4. Portugalczyk „nie powoduje problemów”, on parte a loiça toda, najzwyczajniej w świecietłucze wszystkie naczynia”.

 

5. Dla Portugalczyka nie jesteś „sexy”, jesteś boa como o milho, czyli „dobra jak kukurydza”.

 

6. Portugalczykowi ktoś nie „sprawia problemów”, on mu da água pela barba, to znaczy nic innego jak „daje wodę aż po brodę”.

 

7. Portugalczyk „nie mówi o czymś w kółko”, tylko gira o disco e toca o mesmo, a dosłownie „obraca płytę i odtwarza tę samą piosenkę”.

 

8. Portugalczyk nie robi czegoś „aby się pokazać”, tylko para inglês veja, robi to, żeby „Anglik to zobaczył”.

 

9. Portugalczyk nie jest „bezwstydny” tylko „ma zgniłą twarz” – ter cara podre lub „ma mnóstwo puszek” – ter muita lata. 

 

10. Portugalczyk nie „zamilknie i będzie słuchać rzeczy, na które nie ma ochoty” tylko engole sapo „połknie żabę”.

 

Chcesz poznać więcej zabawnych portugalskich wyrażeń? Nie zwlekaj i już teraz zapisz się na kurs portugalskiego z native speakerem z Lizbony lub Rio. Zapisy na semestr zimowy już ruszyły! Więcej na: http://szkolajezykowawsl.pl/grafik-kursow/

Tags: , , , ,

Trackback from your site.

Comments (1)

  • Monika

    |

    Flaga brazylijska bo…?

    ReplySkomentuj