Język sztuczny – to takie proste do nauki

Napisane przez: Hector Lozada . Opublikowane w Blog

Podziel się!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

friki

Język – nauka języków obcych jest czynnikiem stymulującym nasz mózg i przyczyniającym się do powstawania nowych połączeń między neuronami. Nauka nowego języka pozytywnie wpływa na naszą zdolność podejmowania decyzji, radzenia sobie z problemami, pamięć, a także empatię. Uczysz się języka angielskiego? Hiszpańskiego? Portugalskiego? A może włoskiego? Dzięki wszechobecnej fikcji (kinu, serialom telewizyjnym, literaturze czy grom wideo) powstały (i wciąż powstają) nowe języki (sztuczne – stworzone przez człowieka, konlangera/językotwórcę, które nie wyewoluowały tzw. drogą naturalną), które pomimo pewnego stopnia złożenia, wcale nie są trudne do nauczenia.

Dothraki

Język Dothraki

Sztuczny język, który pojawia się w książkach George RR Martin Pieśń lodu i Ognia (telewizyjna produkcja kanału HBO Gra o tron). Fani serialu mogą zgłębić jego tajniki za pośrednictwem wielu anglojęzycznych portali, takich jak Tongues of Ice czy Fire o Memrise.

Nadsat

Język Nadsat

Młodzieżowy slang stworzony przez Anthony Burgessa, na potrzeby książki Mechaniczna Pomarańcza. Kiedy Stanley Kubrick zekranizował książkę, język stał się częścią jego produkcji. W pierwszej chwili Nadsat może wydawać się skomplikowany, jednak sposób formułowania zdać znacznie ułatwia jego zrozumienie. Słowa w większości pochodzą z języka rosyjskiego i języka Cyganów. Istnieją słowniki i strony w języku hiszpańskim i angielskim, przeznaczone do nauki tego języka.

Język elficki

Język elficki

JRR Tolkien, zanim stał się światowej sławy pisarzem, dzięki trylogii Władcy Pierścieni, studiował filologię i literaturę staroangielska, co ułatwiło mu stworzenie języków elfickich. Wysoki elficki i Niski elficki różnią się od siebie znacząco. Quenya bazuje na języku finlandzkim, podczas gdy Sindarin bazuje na języku walijskim (grupa języków celtyckich). W rzeczywistości Tolkiem stworzył więcej języków, jednak żaden z nich nie jest tak rozbudowany, jak dwa powyżej wspomniane.

Język ewoki

W sadze Gwiezdnych Wojen występuje więcej niż jeden stworzony sztucznie język. Jednak ten, który uważany jest na najłatwiejszy do nauczenia, to właśnie język ewoki, rasy, która zamieszkuje Endor. Gramatyka i słownictwo jest dość łatwe do przyswojenia. Yub nub!

Klingoński

Język klingoński

Jeden z najpopularniejszych i najbardziej rozpoznawalnych języków pochodzi ze Star Treka. Można się go nauczyć za pośrednictwem Instytutu Języka Kligońskiego. Fani serialu przetłumaczyli dzieła Shakespeara, a nawet Biblię! Nawet wyszukiwarka Google pozwala swoim użytkownikom wybrać ten język, jako jeden z dostępnych.

Język simsów

język simsów

Po raz pierwszy pojawił się w 1996 roku. Język ten jest dość prosty do nauczenia, ze względu na jego duże podobieństwo z językiem angielskim, „uzupełnione” słownictwem zaczerpniętym z innych języków. Początkowo nie był traktowany zbyt poważnie, nawet przez jego twórców…

Na’vi

język navi_female

Na’vi to język, którym posługują się niebiescy mieszkańcy Pandory, i który po raz pierwszy pojawiał się w Avatarze, Jamesa Camerona. Na’vi został stworzony przez doktora Paul Frommer z Marshall School of Business Uniwersytetu Południowej Kalifornii (USC). Ci, którzy chcą, mogą się go nauczyć za pośrednictwem portali i stron internetowych.

Niestety, nie ma zbyt wielu stron w języku polskim, poświęconych nauce wyżej wymienionych języków. Idealnym rozwiązaniem wydaje się zatem być zgłębienie języka angielskiego lub hiszpańskiego, by móc lepiej poznać język jednego z magicznych światów (a może je wszystkie?).

Interesujące linki w języku polskim, angielskim i hiszpańskim:

http://www.wykop.pl/link/1726726/co-maja-wspolnego-ze-soba-jezyki-elficki-klingonski-dothraki-i-na-vi/

https://es.wikipedia.org/wiki/Nadsat

https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyki_sztuczne

https://pl.wikipedia.org/wiki/J%C4%99zyk_walijski

https://pl.wikipedia.org/wiki/Ewoki

http://www.starwars.com/databank/ewok/

https://pl.wikipedia.org/wiki/Klingonihttps://pl.wikipedia.org/wiki/Klingoni

http://tecnologia.elpais.com/tecnologia/2010/01/04/actualidad/1262599264_850215.html

http://www.completewermosguide.com/ewokese.html

http://www.councilofelrond.com/content/guide-to-learning-elvish/

http://www.kli.org/

Podziel się!Share on FacebookShare on Google+Tweet about this on TwitterEmail this to someone

Tags: , , , , , , , , , , , , , , , ,

Trackback from your site.

Skomentuj